Od 1. apríla 2025 vstupuje do platnosti nový stavebný zákon, ktorý výrazne mení spôsob povoľovania a výstavby stavieb na Slovensku. Cieľom tejto reformy je zjednodušiť celý proces, zvýšiť prehľadnosť, zefektívniť komunikáciu s úradmi.
Rýchlejšie a jednoduchšie povoľovanie stavieb
Doteraz musel stavebník absolvovať dva samostatné procesy – územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie. Od apríla 2025 sa tieto procesy spájajú do jedného konania o zámere výstavby.
To znamená:
- menej papierovania,
- kratší čas na získanie povolenia,
- jednoduchšiu orientáciu v postupe.
Zavedenie digitálneho systému – všetko vybavíte online
Jedným z najvýznamnejších zmien je zavedenie plne elektronického systému. Všetky žiadosti, pripomienky, dokumenty a rozhodnutia sa budú spracúvať cez nový Informačný systém výstavby (ISV).
Pre bežného človeka to znamená:
- možnosť podať žiadosť o stavebné povolenie z domu,
- prehľad o tom, v akom štádiu je konanie,
- menej návštev úradov.
Digitálne budú aj územné plány miest a obcí, ktoré si budete môcť pozrieť cez nový geoportál. Takto sa ľahko dozviete, čo sa v danej lokalite môže postaviť.
Zánik stavebných úradov na obciach – vznikne nový štátny úrad
Doteraz sa stavebné povolenia riešili prevažne na obecných alebo mestských úradoch. Po novom ich agendu preberie novovzniknutý Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky.
Tento úrad bude mať odborné pracoviská vo viacerých regiónoch a bude mať za úlohu:
- zabezpečiť jednotný výklad zákona,
- rozhodovať o povoleniach bez prieťahov,
- dbať na kvalitu výstavby a ochranu verejného záujmu.
Pevné lehoty pre úrady
Nový zákon zavádza jasne stanovené lehoty, v ktorých musia úrady rozhodnúť o žiadostiach. V bežných prípadoch má byť rozhodnutie vydané do 60 dní.
Ak úrady lehotu nedodržia a nezdôvodnia to, systém automaticky predpokladá, že so stavbou súhlasia. Tento mechanizmus sa nazýva fikcia súhlasu.
Čierne stavby už nebude možné dodatočne legalizovať
Zákon zavádza nulovú toleranciu voči nelegálnym stavbám. Ak niekto postaví dom alebo inú stavbu bez povolenia, už ho nebude môcť spätne zlegalizovať. Takáto stavba bude musieť byť odstránená.
Toto pravidlo má zabrániť obchádzaniu zákona a ochrániť poriadok v území.
Nové pravidlá pre územné plánovanie
Okrem výstavby sa mení aj spôsob, akým sa plánuje rozvoj miest a obcí. Územné plány budú mať presne definovanú štruktúru a budú prístupné v jednotnej digitálnej podobe.
Výhody pre verejnosť:
- každý si bude môcť pozrieť, čo je možné stavať na konkrétnom pozemku,
- ľahšie sa zorientujete v plánovanom vývoji okolia,
- zníži sa riziko, že vedľa vášho domu zrazu vyrastie veľká stavba bez upozornenia.
Nový stavebný zákon je veľkým krokom k modernejšiemu, transparentnejšiemu a efektívnejšiemu systému výstavby na Slovensku. Ak plánujete stavať, kupovať pozemok, dom či byt, alebo sa zaujímate o vývoj vo vašom okolí, určite odporúčam oboznámiť sa s týmito zmenami.